درمانگاه اطفال

کشیدن سریالی دندان ها در کودکان و‌ نوجوانان در ارتودنسی مشهد

در این مقاله به کشیدن سریالی دندان ها در کودکان و نوجوانان توسط دکتر نجمه تحویلدانژاد بهترین متخصص ارتودنسی مشهد اشاره شده است.

دکتر نجمه تحویلدارنژاد متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت در مشهد می گوید بسیاری از کودکان در نسل های جدید با نامرتبی دندانی مواجه هستند. دکتر نجمه تحویلدارنژاد بهترین مختصص ردیف کردن نامرتبی دندان در استان خراسان رضوی اشاره کرده است که یکی از علل ایجاد بی نظمی دندانها موارد ژنتیکی و توارث بین والدین و فرزندان آنها می باشد.

از نگاه بهترین دکتر ارتودنتیست مشهد دکتر نجمه تحویلدارنژاد مورد دیگر زود از دست رفتن دندانهای شیری می باشد یا از دست رفتن زود هنگام دندانهای شیری در اثر پوسیدگی یا کشیدن دندان های شیری یا ضربه های وارد شده به دندان شیری می باشد. همچنین دکتر نجمه تحویلدارنژاد متخصص زیبایی دندان می گوید مورد دیگر اختلاف سایز و عدم تناسب اندازه بین اندازه فک ها با اندازه دندان ها می باشد که باعث ایجاد نامرتبی دندانی و کرودینگ دندانی یا شلوغی دندانی و یا بالعکس باعث ایجاد دندان فاصله دار می شود.

در کودکانی که با کمبود فضای شدید مواجه هستند استفاده از درمان خاصی به نام سریال اکسترکشن یا کشیدن سریالی دندان های شیری می‌تواند باعث رویش مرتب دندان‌های دائمی بعدی شود.

دکتر نجمه تحویلدارنژاد عضو انجمن ارتودونتیستهای ایران و اروپا و آمریکا فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی مشهد می گوید معمولاً در کمبود فضاهای شدید که ارتفاع صورت نرمال میباشد و کودک در مرحله دندانی مختلط قرار دارد به صورت تدریجی در طی فرایند رویش دندانهای دایمی با کشیدن دندانهای شیری فضا برای رویش دندان‌های دائمی بعدی به وجود می آید.

نحوه مرتب کردن دندان های کودک

از نگاه دکتر خوب سیم کشی دندان نامنظم در مشهد و در استان خراسان رضوی دکتر نجمه تحویلدارنژاد موارد مرتب کردن دندان های کودک به شرح زیر می باشد:

در این موارد اول دندان نیش شیری کشیده می شود و فضا برای مرتب کردن دندان های ثنایا به وجود می آید.

در مرحله بعد اولین دندان مولر شیری کشیده می شود و فضا برای رویش اولین پره مولر اول دائمی فراهم می‌شود و رویش این دندان تسریع می‌شود.

در مرحله نهایی اولین پره مولر اول دائمی کشیده می شود و فضا برای رویش مرتب دندان نیش دائمی فراهم می‌شود و دندان نیش در موقعیت مرتب و ردیف خود رویش پیدا می‌کند.

مزیت این روش این می باشد که دندان‌ها در موقعیت مرتب و صاف ردیف خود رویش پیدا می کنند و برای به دست آوردن اکلوژن ممکن است یک دوره کوتاه درمان ارتودنسی ثابت لازم باشد که نسبت به درمان معمولا ارتودنسی درمان آن کوتاه تر می باشد.

ایراد این روش این می‌باشد که ممکن است باعث افزایش اوربایت و اورجت کودک شود.

در مجموع روش سریال اکسترکشن باعث ردیف شدن تدریجی دندان های دایمی شده و روند درمان ارتودنسی دندان را در آینده ساده تر و کوتاه تر می کند.

برای دریافت نوبت معاینه توسط بهترین متخصص سیم پیچی دندان نامرتب مشهد و بهترین دکتر ارتودنتیست مشهد دکتر نجمه تحویلدارنژاد می توانید با شماره ۰۵۱۳۷۶۰۲۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

بازگشت به لیست

نوشته های پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید