پزشکان, دسته بندی نشده, سلامت, عمومی, ویدئوهای پزشکی

تمیز کردن پلاک نگهدارنده متحرک توسط بیمار ارتودنسی به گفته بهترین متخصص ارتودنسی دندان مشهد و خراسان رضوی دکتر نجمه تحویلدار نژاد

بعد از خاتمه درمان ارتودنسی ثابت توسط متخصص ارتودنسی در مشهد جهت حفظ و نگهداری نتایج درمان بایستی بعد از خاتمه درمان ارتودنسی از نگهدارنده ثابت یا متحرک استفاده شود تا نتایج درمان با ثبات بماند و شاهد عود نامرتبی دندانی نباشیم.
معمولاً بسته به نامرتبی دندانی و میزان ناهنجاری فکی و دندانی و نوع درمان انجام شده شامل کشیدن دندان یا نکشیدن دندان ممکن است پزشک متخصص ارتودنسی دندان نامرتب در مشهد نگهدارنده ثابت یا نگهدارنده متحرک را تجویز نماید.
در این مقاله به نگهدارنده های متحرک می پردازیم .
نگهدارنده های متحرک شامل پلاک های متحرک آکریلی یا پلاک های نگهدارنده هالی می باشد .
از این پلاک ها برای درمان حفظ نتایج درمانی در فاز نگهداری ارتودونسی استفاده می‌شود .
علاوه بر پلاک آکریلی نگهدارنده یا قالب متحرک ارتودنسی می توان از پلاک های شفاف اسیکس هم استفاده کرد .
از پلاکهای شفاف در ارتودنسی نامرئی یا کلیر الاینر ها هم استفاده می‌شود .
نامرتبی های دندانی را به کمک پلاک های نگهدارنده می توان حفظ نمود.
چون ژنتیک بدن همواره تمایل دارد که دندان‌ها را به موقعیت اولیه خود بازگرداند.
به همین دلیل متخصص ارتودنسی به کمک پلاک های متحرک با این عارضه اجتناب‌ناپذیر درمان ارتودنسی مقابله می کند .
برای تمیز کردن پلاک های متحرک آکریلی نگهدارنده یا پلاک های شفاف اسیکس نگهدارنده ارتودنسی دندان کج بعد از ردیف کردن کجی دندان ها توسط متخصص درمانگر ارتودنسی دندان در مشهد باید به صورت ۲۴ ساعته مورد استفاده قرار گیرد و بعد از از غذا خوردن و مسواک زدن و تمیز کردن دندانها با مسواک و نخ دندان، مجدد پلاک بلافاصله داخل دهان گذاشته شود .
سهل انگاری و کوتاهی در گذاشتن و استفاده از پلاک های متحرک نگهدارنده باعث عود نامرتبی دندان بعد از ارتودنسی دندان می‌شود و ممکن است بیمار مجبور شود مجدداً درمان ارتودنسی دندان را انجام دهد.
به منظور تمیز کردن پلاک متحرک نگهدارنده بایستی سطوح داخلی پلاک ها با یک مسواک نرم و خمیر دندان به آرامی تمیز شود و سطوح بیرونی پلاک که یک سطح صیقلی می باشد مسواک زده نشود.
در مواقعی که از پلاک متحرک نگهدارنده ارتدنسی استفاده نمی شود ، پلاک متحرک اورتودنسی یا قالب متحرک باید داخل یک ظرف آب نگهداری شود تا از خشک شدن و بدبو شدن پلاک متحرک نگهدارنده ارتودنسی ممانعت به عمل آید.
پلاک های متحرک ارتودونسی توسط قالب گیری و انتقال قالب ها به لابراتوار ساخته می شوند در حفظ و نگهداری پلاک های متحرک باید اهتمام ورزید تا روند درمان ارتودونسی با اختلال مواجه نشود.

بازگشت به لیست

نوشته های پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید