دسته بندی نشده

کنترل درد در ارتودنسی

کنترل درد

 

صاف کردن و مرتب کردن دندان های نامرتب، ممکن است باعث مشکلاتی برای بیماران گردد و به دلیل وجود براکت های ارتودنسی حداقل چند روز اول بیمار درد را تجربه خواهد کرد، این ناراحتی که به احتمال زیاد به دلیل پاسخ بدن به فشار ناشی از براکت ها بر روی دندان ها می باشد به سن شما، میزان استرس و اینکه شما خانم و یا آقا هستید متفاوت می باشد. هیچ درمان خاصی برای از بین بردن درد براکت های ارتودنسی وجود ندارد اما درمان هایی وجود دارند که می توانند درد را کاهش دهند بهترین روش برای آرام کردن این درد استفاده از  قرص های مسکن، غذاهای نرم و موم های دندانی است . در صورت درد غیر قابل تحمل حتما با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید.

 

علت دردهای ارتودنسی

 1. شل شدن یا شکستن براکت‌ها، بندها یا سیم‌ها اغلب با خوردن مواد غذایی یا آب نبات‌های سفت و چسبنده، یا بازی با براکت ایجاد می‌شود. اگر بند یا براکت هنوز به سیم متصل است، آن را همانگونه رها کنید، و هیچ الاستیکی به آن متصل نکنید! اگر نوار یا براکت شما را اذیت می‌کند می‌توانید آن را با موم ارتودنسی بپوشانید.
 2. با شروع حرکت دندان‌ها، ممکن است سیمی که آنها را (سیم قوس‌دار) متصل نگهداشته پشت دهان را اذیت و یا گونه‌ها را تحریک کند. شما می‌توانید سعی کنید با استفاده از مداد پاک کن سیم را در یک موقعیت بهتر قرار دهید.
 3. هنگامی که شما برای چک آپ می‌روید، دندانپزشک شما سیم‌های قوس‌دار را تنظیم خواهد کرد. نگران نباشید زیرا هر بار دندانپزشک سیم‌ها را تنظیم کند، یک گام به سمت داشتن دندان صاف‌تر پیش می‌روید. با این حال، گاهی پس از محکم کردن بریس‌ها ممکن است حرکت تدریجی دندان ناراحتی ایجاد کند. خوشبختانه، راه‌هایی برای کاهش درد وجود دارد.

 

این دردها ممکن است به صورت حالت زیر ایجاد شوند:

دندان درد، فک درد، لثه حساس، مشکل در غذا خوردن پس از محکم کردن براکت‌ها و سردرد

 

چگونه این دردها را کاهش دهیم؟

 1. چند روز اول غذاهای نرم بخورید
 2. غذاهای سرد و یخ زده بخورید. مانند بستنی
 3. راه دیگر این است که از حلقه لاستیکی مخصوص گاز گرفتن کودک استفاده کنید به این طریق که حلقه لاستیکی را فریز کرده و آن را در دهان خود بگذارید.
 4. یخ و یا تکه های یخ را نجوید. غذاهای سفت و سخت می توانند به براکت ها آسیب برسانند و منجر به کم شدن نگهداری و چسبندگی براکت ها به دندان شوند
 5. از خوردن غذاها و نوشیدنی های اسیدی پرهیز کنید
 6. از خوردن غذاهای سفت و یا چسبناک پرهیز کنید
 7. از گاز زدن و جویدن اشیاء سفت دیگر مانند مداد، خودکار و تکه های یخ پرهیز کنید
 8. داروهای ضد درد مانند استامینوفن(تیلنول) می توانند برخی از ناراحتی های ناراحت کننده براکت ها را از بین ببرند. یک عدد استامینوفن و یا ژلوفن هر ۶ ساعت یکبار استفاده کنید
 9. از بی حسی موضعی استفاده کنید تا درد را از بین ببرد
 10. دهان خود را با آب نمک شستشو دهید
 11. از موم ارتودنسی استفاده کنید
 12. زیر نظر متخصص ارتودنسی خود از کش های ارتودنسی (الاستیک ها) استفاده کنید
 13. از خمیردندان مخصوص دندان های حساس استفاده کنید
 14. از یک مسواک نرم استفاده کنید
 15. با ملایمت مسواک بزنید
 16. پس از هر وعده غذایی از نخ دندان و مسواک استفاده کنید
 17. اگر این موارد باعث آرامش شما نشد از متخصص ارتودنسی خود بخواهید تا براکت های شما را شل کند
 18. از متخصص ارتودنسی خود بخواهید تا سیم های بیرون زده از انتهای براکت ها را کوتاه کند

 

در آخر هر سوالی در این زمینه دارید از متخصص خود بپرسید

 

بازگشت به لیست

نوشته های پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید