دسته بندی نشده

هزینه های درمان ارتودنسی

هزینه های درمان ارتودنسی

محاسبه هزینه های ارتودنسی، به عوامل زیادی بستگی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

نوع ناهنجاری ها و شدت نامرتبی دندان ها، نوع ارتودنسی از جمله ثابت و یا متحرک، نوع بیمه، سن بیمار، مهارت متخصص و دندانپزشک و غیره که در اینجا به آن اشاره می کنیم.

نوع درمان

ارتودنسی متحرک در مقابل ارتودنسی ثابت دارای هزینه کم تری است.

 • قیمت ارتودنسی ثابت

درمان ارتودنسی ثابت می تواند با براکت های فلزی، سرامیکی، سیستم دیمون (براکت های سلف لیگیت) یا براکت از پشت دندان انجام شود، در عین حال امکان براکت های شفاف یا سرامیکی هزینه بالاتری از براکت های فلزی دارند البته انواع مختلفی از براکت های سرامیکی در بازار وجود دارند و هزینه این براکت ها ۲ تا ۱۰ برابر هزینه براکت های فلزی بوده و باعث افزایش ۳۰ % الی ۵۰ % هزینه درمانی می شوند.

به عنوان مثال؛ در صورتیکه قیمت ارتودنسی ثابت ۵ تا ۶ میلیون تومان باشد استفاده از براکت های سرامیکی باعث میشود هزینه های درمانی به حدود ۵/۹ تا ۱۰ میلیون تومان افزایش یابد.

در مواردی می توان از سیم های سفید درون شیار این براکت ها استفاده کرد که خود باعث افزایش قیمت درمان می شود؛ البته استفاده از برکت های سرامیکی باعث افزایش طول درمان هم می شوند.

ارتودنسی دیمون، ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی شفاف با براکت‌های همرنگ مینای دندان و ارتودنسی لینگوال در مقایسه با ارتودنسی به وسیله براکت های فلزی هزینه بالاتری دارند.

هزینه ارتودنسی نامرئی به دلیل پیچیدگی، هزینه‌های لابراتور، تعداد پلاک‌ها، تکنولوژی پیشرفته و طول درمان، در مقایسه با سایر روش‌های ارتودنسی بالاتر است.

همچنین در ارتودنسی نامرئی، چون پلاک‌ها وارداتی هستند و در لابراتورهای داخلی ساخته نمی‌شوند، بیمار هزینه ارتودنسی بیشتری را پرداخت می کند.

هزینه ارتودنسی لینگوال نیز به دلیل مخفی بودن براکت‌ها در حین درمان که زیبایی ظاهر بیمار حفظ می‌شود به علت ساخت سفارشی براکت‌ها در لابراتور، بیشتر خواهد شد.

 

سایر تجهیزات ارتودنسی

علاوه بر بریس‌های ارتودنسی، ممکن است متخصص به شما استفاده از تجهیزات دیگری مانند وسیع کننده کام ، ماسک صورت و برای کودکان فضا نگهدارنده دندان (ریتینر) کودکان را نیز توصیه نماید.

همچنین ممکن است همزمان با سیم‌کشی دندان‌ها، از وسایلی به نام فورسوس یا هربست نیز برای اصطلاح مشکلات و ناهنجاری‌های فک شما استفاده شود.

در این صورت هزینه‌های شما هم بالاتر خواهد رفت.

سن بیمار

سن، عامل مهمی در تخمین میزان هزینه های ارتودنسی میباشد، درمان های متحرک و درمان با پلاک های فانکشتان راحت تر بوده و درمان در زمان کوتاهتری تمام میشود ، درمان های ارتودنسی ثابت هم در زمانی که فرد در مرحله نوجوانی قرار دارد راحت تر از درمان ارتودنسی در بزرگسالی میباشد حرکت دندانی در بزرگسالان کند تر است و از این لحاظ قیمت این نوع درمان در سنین بالا قیمت بالاتری نسبت به ارتودنسی ثابت در کودکان یا دوره نوجوانی دارد.

مشکلات لثه ای عامل دیگری میباشد که میتواند باعث مشکل شدن درمان ارتودنسی در بزرگسالان میشود.

کشیدن یا نکشیدن دندان

درمان هایی که بدون کشیدن انجام می شوند معمولا از لحاظ زمانی کوتاهتر هستند و کشیدن دندان معمولا باعث طولانی شدن درمان ارتودنسی مخصوصا در بزرگسالان میشود و لذا درمان های کشیدن در بزرگسالان هزینه بالاتری خواهد داشت.

تاثیر شدت ناهنجاری های دندانی در قیمت ارتودنسی

درمان ارتودنسی ثابت در یک بیمار نوجوان بدون کشیدن دندان کمترین هزینه را دارد و در مدت زمان کوتاهی قابل انجام است.

درمانها با کشیدن دندان مخصوصا در بزرگسالان طولانی تر بوده و هزینه بیشتری خواهد داشت.

بسیاری از بیماران دارای دندان های نهفته هستند که باعث افزایش زمان و قیمت ارتودنسی می شوند.

در ضمن درمان های ارتودنسی با جراحی هزینه بیشتری از درمان های معمول ارتودنسی دارند.

تخصص و تجربه متخصص ارتودنسی

هزینه ارتودنسی دندان‌ها به متخصصی که این کار را انجام می‌دهد، نیز بستگی دارد. برای مثال شاید ارزان‌ترین محل برای سیم‌کشی دندان‌ها در کلینیک‌‌های دانشکده‌های دندانپزشکی باشد که در آنجا این کار توسط دستیارانی که تحت نظارت یک دکتر ارتودنسی فعالیت می‌کنند، انجام می‌شود.

قیمت ارتودنسی دندان‌ها در بین متخصصین مختلف نیز تفاوت زیادی دارد.

یک متخصص ممکن است برای مراحل ارتودنسی دندان معین، هزینه بیشتری را نسبت به متخصصین دیگر مطالبه کند. در اینجا میزان تجربه و اعتبار جراح بر میزان دستمزد او تأثیر می‌گذارد.

هزینه سیم‌کشی دندان‌ها توسط متخصصین سرشناس و بسیار ماهر ممکن است خیلی بیشتر از یک جراح تازه ‌کار و نه چندان معروف باشد.

علاوه بر آن داشتن بورد تخصصی، تخصص از خارج از کشور و مهارت انجام درمان های مختلف ارتودنسی از عوامل تاثیرگذار در تعیین تعرفه ارتودنسی هستند.

محل انجام ارتودنسی: تفاوت هزینه درمان در شهرهای مختلف

عامل مهم دیگری که تأثیر زیادی بر هزینه و قیمت ارتودنسی دندان‌‌ها دارد، آن است که این درمان را در کجا انجام می‌دهید. این هزینه‌ها در کشورهای مختلف تا حد زیادی متفاوت است. در یک کشور خاص هم ممکن است تعرفه ارتودنسی از استانی به استان دیگر متفاوت باشد.

هزینه‌های دندانپزشکی در نواحی اطراف شهرها و مناطق حاشیه‌ای به طور متوسط کمتر از مناطق مرکزی شهرها است.

در بعضی از شهرها که تعداد متخصصین ارتودنسی محدود است یا درمانگاه ها و کلینیک های ارتودنسی وجود ندارند، هزینه های درمان ارتودنسی پایین تر است.

در شهرهایی مانند تهران به دلیل تراکم زیاد متخصصین و رقابت زیاد بین آنها هزینه ارتودنسی در کل یا به صورت میانگین کمتر است. در ضمن در شهر تهران، کیلنیک ها و درمانگاه های متعددی وجود دارند که باعث کاهش قیمت های ارتودنسی می شوند.

قیمت ارتودنسی در مطب یا کلینیک دندان پزشکی

درمان ارتودنسی در مطب خصوصی نسبت به درمانگاه های دندان پزشکی تعرفه بیشتری دارد، زیرا در مطب، متخصص ارتودنسی از فرصت بیشتری برای درمان بیماران خود برخوردار است و احتمالا از وسائل بهتری نیز استفاده می کند.

طول درمان ارتودنسی

اگر میزان ناهنجاری دندان زیاد باشد و طول دوره درمان در ارتودنسی متحرک افزایش یابد هزینه ارتودنسی در درمان ارتودنسی متحرک افزایش خواهد یافت.

ارتودنسی دندان بزرگسالان در اغلب موارد باید به مدتی طولانی در دهان آنان باقی بماند. زیرا از آنجا که مرحله رشد فعال دندان‌ها در بزرگسالان به پایان رسیده است، بنابراین این دندان‌ها برای صاف و مرتب شدن به زمان طولانی‌تری نسبت به دندان‌های کودکان نیاز دارد. مسلماً طی این مدت باید چند نوبت بیشتر برای معاینه و انجام تنظیمات لازم به متخصص مراجعه کنید.

بنابراین هزینه‌های ویزیت متخصص ارتودنسی و نیز هزینه مراقبت و نگهداری از بریس‌ها برای شما بیشتر خواهد بود.

هزینه ارتودنسی سریع

برخی نیز به دنبال ارتودنسی سریع می باشند که لازم به ذکر است سرعت درمان ارتودنسی به نوع ناهنجاری ها بستگی دارد و نمی توان هزینه ارتودنسی سریع را به طور مشخص تعیین نمود. دقت داشته باشید که متاسفانه تبلیغات غلطی در این خصوص انجام گرفته است. پس به این مطالب توجه نکنید و  برای انجام ارتودنسی حتما به پزشک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید چرا که اگر به دلیل عدم مراجعه به پزشک متخصص نیار به ارتودنسی مجدد داشته باشید، انجام ارتودنسی مجدد ریسک های خود را می طلبد. و ممکن است صدمات جبران ناپذیری به شما وارد شود.

میزان ناهنجاری در فک و دندان‌ها

بدیهی است با افزایش شدت ناهنجاری، هزینه ارتودنسی نیز افزایش خواهد یافت. به عنوان مثال ارتودنسی دندان ها همراه مداخله درمانی برای ناهنجاری فکی تعرفه بالاتری نسبت به ردیف کردن دندان ها دارد.

نیاز به درمان‌های جانبی

جراحی فک در کنار ارتودنسی برای تسریع در روند درمان اتودنسی، دارای هزینه ارتودنسی بالاتری است.

بیمه های دندانپزشکی

متأسفانه هنوز بیمه تأمین اجتماعی در ایران درمان های ارتودنسی و هزینه ارتودنسی را پوشش نمی دهد. با این حال برخی ارگان ها نظیر بانک ها، نیروهای مسلح و ادارات معینی برای کارکنان خود اقدام به ارائه بیمه در قالب مراجعه به مراکز تخصصی خاصی می کنند و بخشی از مبلغی که برای هزینه ارتودنسی میبایست پرداخت کند را متقبل می شوند.

اگر فردی بیمه دندانپزشکی داشته باشد که هزینه درمانهای دندانپزشکی او را پوشش بدهد، احتمالاً هزینه نهایی سیم‌کشی دندان‌ها برای او اندکی کمتر خواهد شد.

معمولاً هزینه مشاوره‌های اولیه و عکسبرداری اشعه ایکس دندان‌ها توسط بیمه‌های دندانپزشکی تحت پوشش قرار می‌گیرد. اما اغلب این بیمه‌ها برای افراد بزرگتر از ۱۸ سال هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند.

آیا برای هزینه‌های ارتودنسی تخفیفی در نظر گرفته می‌شود؟

بعضی از متخصصین این امکان را به شما می‌دهند تا هزینه‌های ارتودنسی را به صورت اقساط بدون بهره در طول دوره درمان خود پرداخت کنید. در این صورت پرداخت این هزینه‌ها برای شما بهتر مقدور خواهد بود. توصیه می‌شود که قبل از شروع برنامه درمان ارتودنسی خود حتماً در مورد همه هزینه‌های آن آگاهی پیدا کنید تا بعداً مجبور به پرداخت هزینه‌های سنگین و غیر منتظره نشوید. بعضی از متخصصین هم در صورتی که هزینه سیم‌کشی دندان را قبل از شروع درمان خود پرداخت کنید، تخفیف‌هایی را برایتان در نظر می‌گیرند. شاید این نوع تخفیف را بتوان بهترین تسهیلاتی دانست که توسط متخصصین ارتودنسی ارائه می‌شود، بنابراین توصیه می‌شود که در صورتی که قادر به پرداخت هزینه‌ها به این صورت هستید، حتماً این گزینه را انتخاب کنید.

در مجموع می‌توان گفت که هزینه سیم‌کشی دندان‌ها می‌تواند بسته به عوامل متعددی که بر آن تأثیر می‌گذارند تا حدود زیادی متغیر باشد. اما در این میان یک نکته مسلم است و آن اینکه در پایان کار، لبخند رضایت بر لبان شما دیده خواهد شد.

نکات دیگری که باید در مورد هزینه های ارتودنسی در نظر داشته باشید:

چند نکته دیگر هم در مورد هزینه‌های ارتودنسی وجود دارد که بهتر است قبل از شروع درمان خود از آنها اطلاع داشته باشید:

 • به خاطر داشته باشید که هزینه سیم‌کشی دندان‌های هر فرد به وضعیت دندان‌های او و شدت مشکلات فک و دندان‌ها بستگی دارد.
 • قبل از اقدام به سیم‌کشی دندان‌ها، بهتر است شرایط خود را با ۲ یا ۳ متخصص ارتودنسی مطرح کنید و از آنها قیمت بگیرید تا مطمئن شوید که هزینه بیهوده پرداخت نمی‌کنید.
 • این نکته را حتماً به ذهن بسپارید که حتی اگر بریس‌های شما از همان جنس و یا توسط همان سازنده ساخته شده باشد، هزینه آن نزد متخصصین مختلف یکسان نخواهد بود، زیرا هزینه نصب و تنظیمات بریس‌ها توسط متخصصین مختلف، با هم تفاوت دارد.
 • شما می‌توانید متخصصینی را پیدا کنید که برای هزینه‌های ارتودنسی تخفیف‌هایی در نظر می‌گیرند. در مورد این دسته از متخصصین معمولاً فقط هزینه‌های اضافی بالاسری مانند دستمزد دستیاران حرفه‌ای، کمتر است، ولی کیفیت کار آنها می‌تواند دقیقاً به خوبی متخصصین گران قیمت باشد.

به خاطر داشته باشید که دندان‌های شما جزء بسیار مهم و ضروری از بدنتان هستند. بنابراین هر مشکل که دندان‌ها دارند را قبل از آنکه شدیدتر و بدتر شود، درمان کنید.

ضمناً در صورتی که بیمه دندانپزشکی ندارید، بهتر است نسبت به تهیه آن هم اقدام کنید تا از این طریق بتوانید با صرف هزینه کمتری دندانهایتان را سالم نگه دارید.

آیا ارتودنسی با قیمت کمتر، نتیجه‌ی مطلوبی دارد؟

هیچ تضمینی برای اینکه هزینه‌ها کمتر باشند وجود ندارد. یکی از بزرگترین ارزش‌های مراقبت ارتودنسی این است که متخصصان می‌دانند چگونه دهان سالم و لبخند زیبایی ایجاد کنند که مادام العمر باشد.

در صورتی که کار ارتودنسی به صورت غلط یا ناقص انجام شود، اغلب باعث می‌شود فرد در آینده نیاز به درمان بیشتری داشته باشد. در طولانی مدت، این امر می‌تواند هزینه‌های شما را چندین برابر کند. صرف زمان و پول کمتر در زمان حال، می‌تواند تصمیم نسنجیده و غیر عاقلانه‌ای برای آینده باشد.

نتیجه گیری

چنان که گفتیم، محاسبه هزینه های درمان ارتودنسی به عوامل متعددی بستگی دارد که موارد زیر از آن جمله اند:

 • شدت و پیچیدگی مشکلاتی که توسط درمان ارتودنسی نیاز به اصلاح دارد.
 • طول درمان
 • طرح و روش درمان
 • نوع بریس‌ها
 • استفاده از تجهیزات ارتودنسی
 • نیاز یا عدم نیاز به عمل جراحی
 • تخصص و مهارت متخصص ارتودنسی
 • مکان متخصص ارتودنسی (کشور، استان، شهر یا شهرستان)

 

بدیهی است با توجه اینکه درمان ارتودنسی در طول عمر یکبار انجام میشود پیشنهاد میشود مراجعه کنندگان در خصوص عملکرد تخصصی ارتودنسی نهایت دقت را به عمل آورند و سعی کنند درمان مناسبی برای خود انتخاب کنند.

 

هزینه ارتودنسی دندان بدون دریافت مشاوره و ویزیت اولیه قابل ارائه نخواهد بود از اینرو هزینه درمان بر اساس نوع مشکل، بررسی نیاز به جراحی یا کشیدن دندان و همچنین وضعیت سلامت دهان و دندان هر بیمار متفاوت است. هر چقدر این ویزیت در دوران کودکی و همزمان با مسیر توسعه رشد دندانی صورت بگیرد طول درمان و هزینه ارتودنسی نیز کاهش می ‌یابد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید