دسته بندی نشده

مقایسه درمان ارتودنسی با لمینت

 

 مقدمه

بسیاری از بیمارانی که با مشکل بهم ریختگی دندان ها مواجه بوده  و به دنبال یک لبخند زیباتر هستند، برای حل این مشکل با این سوال رو به رو می شوند که آیا لمینت بهتر است یا ارتودنسی؟

در واقع بهترین راه برای رسیدن به پاسخ این سوال، مشاوره با یک متخصص برجسته ارتودنسی است.

اما در ابتدا، داشتن اطلاعات اولیه در مورد هریک از روش های ارتودنسی و لمینت و کاربرد های آن، می تواند تا حد زیادی برای انتخاب بهتر به شما کمک کند.

کدام روش بهتر است؟ ارتودنسی یا لمینت دندان؟

ارتودنسی و لمینت‌، در واقع دو روشی هستند که برای زیبا‌سازی و ترمیم دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما هر کدام کاربرد‌های متفاوت داشته و تحت شرایطی خاص مورد استفاده قرار می گیرند.

هر یک از این روش ها در دندانپزشکی برای مشکلات متعددی به کار می‌روند. اما گاهی اوقات به دلیل عدم اطلاع کافی مردم، ممکن است درمان لمینت دندان به جای درمان ارتودنسی پیشنهاد شود.

البته بیمارانی که در مقایسه با سلامت دهان و دندان خود، زیبایی در اولویت قرار می دهند، ممکن است برای رسیدن به آن، راه ارزان‌تر و راحت‌تر را انتخاب ‌کنند.

لازم است برای درک تفاوت‌های این دو روش، ابتدا با مفهوم هرکدام، آشنا شوید.

روش ارتودنسی

درمان ارتودنسی برای رفع و درمان نامرتبی دندان‌ها به کار می‌رود و در مواردی که بیمار دچار بی نظمی شدید دندانی است، قطعا پیشنهاد اول ارتودنسی است.

بنابراین افرادی که دارای چنین مشکلاتی و به دنبال راه حل می گردند مناسب ترین راه کار استفاده از ارتودنسی زیر نظر متخصص برجسته ارتودنسی است.

در واقع، در ایده‌آل‌ترین حالت برای اصلاح طرح لبخند در دندانپزشکی زیبایی نیز، دندان‌ها با ارتودونسی ردیف می‌شوند و سپس با موادی مانند لمینت، رنگ و شکل دندان‌ها را با هم موزون می‌کنند.

طبق نظر متخصصان ارتودنسی، لمینت کردن برای بیمارانی که به ارتودنسی نیاز دارند فقط مشکل دندان هارا پنهان می کند.

 

در ارتودنسی دندان ها با نیروی فیزیکی مناسبی که توسط براکت ها و تراز کننده ها وارد می شود به جای درست خود هدایت می شوند.

طول دوره درمان ارتودنسی در افراد مختلف متفاوت است و معمولا بین شش ماه تا دو سال طول می کشد.

پس از اتمام این دوره بیماران دندان های خود را بدون هیچ مواد اضافه ای و به صورت طبیعی و مرتب خواهند داشت.

البته برای جلوگیری از برگشت دوباره مشکلات گاهی مجبور خواهند شد از نگهدارنده یا پلاک برای مدتی استفاده کنند. با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی، روش های متفاوتی وجود دارد که بیماران دوره درمان راحتی داشته باشند.

روش هایی مانند ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی ثابت و ارتودنسی دیمون که روش جدید تری است.

روش لمینت

لمینت بیشتر جنبه‌ی زیبایی دارد تا درمانی. اگر دندان‌ها کوچک باشند و یا روی آن‌ها لک یا بدرنگی دیده شود، لمینت و روکش از بهترین گزینه‌های ترمیمی محسوب می‌شوند.

به طور مثال بیمارانی که دندان‌های کوچک داشته و بین آن‌ها فضای اضافی وجود دارد، لمینت یک گزینه‌ی بسیار راحت برای ترمیم است.

یکی دیگر از کاربرد های لمینت در مواقعی است بیماران ظاهر دندان های نیش نامتعارفی دارند. در چنین مواردی لمینت بسیار کاربردی است و توصیه می شود.

هم چنین برای تغییر رنگ دندان ها و یا اصلاح شکل دندان ها نیز می توان از لمینت استفاده کرد. در این روش باید سطح مینای دندان ها  توسط متخصص تراشیده شود تا یک سطح جدید به صورت یک روکش بسیار نازک که در کلینیک های دندان پزشکی تخصصی تولید می شود به دندان ها بچسبد.

این روکش ها ظاهری زیبا تر را به دندان های بیمار می بخشد. طول دوره ی درمان لمینت بین یک تا دو هفته است و پس از آن بیمار می تواند به راحتی به عادات غذایی خود مانند قبل ادامه دهد.

افرادی که درمان با ارتودنسی را آغاز می‌کنند به مدت یک و نیم تا دو سال درگیر این روش هستند اما در روش لمینت تنها در یک جلسه و یا حداکثر دو جلسه می‌توان به لبخندی زیبا دست یافت.

هزینه های درمان ارتودنسی و لمینت

تفاوت هزینه‌ ارتودنسی و لمینت، قطعاً مسئله‌ای مهم است، اما انتخاب یکی از این دو روش بر حسب هزینه، هرگز صحیح نخواهد بود.

 • هزینه‌ های درمان ارتودنسی

تعیین دقیق هزینه‌ ارتودنسی تا زمان مشاوره‌ی اولیه و تهیه برنامه‌ی درمانی ارتودنسی دندان، امکان‌پذیر نخواهد بود.

هزینه ارتودنسی دندان مقرون به صرفه بوده و بسته به پیچیدگی‌های مشکل متغیر است. بیماران مبتلا به مشکلات جدی معمولاً نسبت به مواردی با پیچیدگی کمتر، نیاز به زمان اضافه جهت درمان دارند.

در طول مشاوره، تخمین هزینه‌ ارتودنسی و توضیح درباره‌ی جزئیات آن‌ها ممکن خواهد بود. به طور کلی مواردی که در تعیین هزینه‌ ارتودنسی تاثیرگذار هستند عبارتند از:

 • زمان شروع درمان

بیمار هرچه زودتر برای مشاوره مراجعه کند درمان آسان‌تر خواهد بود، زیرا ارزیابی برنامه بر اساس چگونگی رشد بوده و هزینه‌ ارتودنسی نیز کمتر می‌شود.

 • میزان به هم ریختگی دندان ها

میزان کاری که در رابطه با سیم‌‌کشی دندان‌ها انجام می‌گیرد عامل اساسی در تعیین هزینه‌ ارتودنسی است.

 • طول مدت درمان
 • تعداد دفعات مراجعه به متخصص
 • سن بیمار

هزینه‌ ارتودنسی در بزرگسالان بیشتر خواهد بود.

 • محل انجام درمان ارتودنسی

هزینه‌ ارتودنسی در نواحی اطراف شهرها و مناطق حاشیه‌ای به طور متوسط کمتر از مناطق مرکزی شهرها است.

 • پزشک متخصصی که درمان ارتودنسی را انجام می‌دهد.
 • سایر تجهیزات ارتودنسی

متخصصین ارتودنسی علاوه بر سیم‌کشی‌ها و براکت‌ها از دیگر تجهیزات ارتودنسی نیز استفاده می‌کنند. مثل دستگاه‌های فانکشنال، فضانگهدارنده‌ها و غیره که یکی از پرکاربردترین آن‌ها هدگیر است.

هدگیر ممکن است به منظور اصلاح مشکلات فاصله بین دندان‌ها ضروری باشند و تمام این وسایل هزینه‌های اضافه‌ای را در پی خواهند داشت.

 • نوع بیمه‌ دندانپزشکی

اگر فردی بیمه دندانپزشکی داشته باشد که هزینه درمان‌های دندانپزشکی او را پوشش بدهد، احتمالاً هزینه‌ ارتودنسی برای او اندکی کمتر خواهد شد.

 • انواع ارتودنسی

عامل دیگری که بر هزینه‌ ارتودنسی دندان‌ها تأثیر می‌گذارد، نوع براکت‌های مورد استفاده برای سیم‌کشی است: براکت‌های فلزی، ارزان‌ترین نوع براکت‌ها هستند. قیمت براکت‌های سرامیکی از انواع فلزی بیشتر است.

هزینه‌ ارتودنسی با براکت‌های لینگوال در این روش به دلیل کار بیشتری که برای ساخت و اتصال آن‌ها نیاز است، معمولاً بیشتر از انواع دیگر براکت است.

هزینه براکت‌های نامرئی نیز از انواع دیگر بیشتر است. جنس براکت‌های نامرئی از یاقوت تک کریستال است که باعث می‌شود ظاهر آنها تقریباً بی‌رنگ و نامرئی باشد.

 • هزینه‌ های لمینت

این نوع درمان دارای دو نوع مختلف لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی است که با مواد خاصی از قبیل سرامیک یا پرسلن و کامپوزیت ساخته می‌شوند که براساس موادی که در آن‌ها به کار رفته است، کیفیت آن‌ها نیز متفاوت بوده و هزینه‌ی لمینت دندان را تغییر می‌دهد.

هزینه‌ی لمینت، به میزان آسیب دیدگی دندان، به مدتی که برای درمان وقت گذاشته می‌شود و مهارتی که به کار می‌رود، بستگی خواهد داشت.

به طور کلی عواملی که بر قیمت لمینت دندان تاثیر می‌گذارند به شرح زیر خواهند بود:

 • میزان تراش دندان (حداقل تراش دندان و حفظ مینای دندان)
 • مدت زمانی که هر متخصص زیبایی برای تراش دندان صرف می‌کند (مثلاً برای تراش یک دندان کانین به زمان بیشتری نیاز است)
 • میزان دقتی که برای تراش دندان نیاز است تا بدون آسیب به دندان صورت پذیرد
 • قرینه بودن فرم دندان‌ها پس از تراش
 • در نظرگرفتن نوع تراش با توجه به نوع لمینت برای هر فرد که اختصاصی است
 • انتخاب نوع ماده قالب‌گیری برای حداکثر دقت و زمانی که برای ست شدن (setting time) هر ماده باید در نظر گرفت تا تغییرات ابعادی نداشته باشیم (در اثر تغییرات ابعادی نمی‌توان لمینت ایده‌آل و کاملا منطبق بر دندان ساخت)
 • مقدار شفافیت و ترکیب رنگ در یک لمینت و درخشندگی و رنگ طبیعی لمینت که دقیقاً مانند دندان به نظر برسد.

علاوه بر این، اطلاع از مزایا و معایب هرکدام از روش های درمانی ارتودنسی و لمینت نیز می تواند تاثیر بسیار مهمی بر انتخاب بیماران گذاشته و از بروز بسیاری از مشکلات در آینده جلوگیری کند.

مزایا و معایب ارتودنسی

از مزایای ارتودنسی می توان به دست یافتن به دندان های ردیف و طبیعی اشاره کرد. اگر فرد دندان های سالم و نامرتب داشته باشد، با مرتب کردن دندان ها به روش ارتودنسی، باعث می شود فشار مساوی به روی همه دندان ها وارد شود، و مانع از خرابی و پوسیدگی دندان ها می شود.

ارتودنسی بسیار مناسب برای افراد با سنین کم است، فرد با انجام ارتودنسی و با داشتن دندان های سالم و مرتب، می تواند با جویدن غذا و خورد کردن مرتب آن، به بهبود مشکلات دستگاه  گوارشی کمک کند.

از معایب روش ارتودنسی می توان به طولانی بودن طول درمان آن اشاره کرد. همچنین اگر فرد بهداشت دهان و دندان را در حین ارتودنسی رعایت نکند، به دلیل وجود پلاکت ها و سیم بر روی دندان و تجمع آلودگی در اطراف آن احتمال پوسیدگی دندان ها بیشتر می شود. همینطور بعد تکمیل شدن دندان ها اگر فرد توصیه های پزشک را رعایت نکند امکان برگشت دندان ها به حالت اولیه وجود دارد.

مزایا و معایب لمینت

از مزایای لمینیت می توان به کوتاه بودن زمان درمان اشاره کرد، که فرد حداکثر در سه جلسه می تواند صاحب دندان های ردیف و زیبا شود.

افرادی که دارای دندان های خراب و پوسیده هستند گزینه مناسبی برای ارتودنسی نمی باشند، بهتر است توسط یک دندان پزشک باتجربه دندان های وی را تراشید شود و با لمینیت لبخند وی را اصلاح کنند. در این روش لمینیت سرامیکی بهترین انتخاب است.

در روش لمینیت می توان مواد را یک یا چند درجه روشن تر از دندان های خود انتخاب کرد.

اما همانطور که گفته شد، در این روش مینای دندان ها تراشیده می شود که همین امر ممکن است باعث شود دندان ها بیشتر در معرض پوسیدگی قرار گیرند.

لمینیت یک روش درمان موقت است و  افرادی که لمینت می کنند ممکن است پس از مدتی دچار مشکلات مختلفی مانند پریدگی لمینیت و یا تیره شدن رنگ لمینیت ها بشوند.

در درازمدت به علت اینکه هر قدر دندان لیمینیت شده را پولیش نماییم مثل دندان طبیعی پولیش نخواهد شد به علت تجمع میکرو ارگانیسم ها در زیر لامینیت لثه دچار التهاب و خونریزی لثه می شود و استخوان الوئول تخریب می گرددکه برای حل این مشکلات حتما باید به پزشک مراجعه کنند.

هزینه های هر دو روش نسبتا بالاست، اما معمولا به دلایل بعضا نامشخص هزینه های لمینت بیشتر از حد معمول خواهد شد. توجه کنید مینای دندان فقط یک بار به وجود می آید و تراشیدن مینای دندان منجر به از دست رفتن همیشگی آنها می شود.

 

دکتر نجمه تحویلدار نژاد ارتودنسی مشهد با کسب تجربه های بسیار و کسب مدارج ممتاز در درمان تخصصی بیماران ارتودنسی بعنوان بهترین متخصص زیبایی دندان در شهر مشهد و  در استان خراسان رضوی (بهترین متخصص ارتودنسی خوب ) در حال فعالیت هستند. در مطب ارتودنسی دکتر نجمه تحویلدارنژاد(بهترین دندانپزشک متخصص ارتودنسی ودرمان ناهنجاری های فک و صورت) که بهترین کلینیک دندانپزشکی زیبایی و بهترین کلینیک ارتودنسی مشهد است با پرداخت اقساطی و تدریجی هزینه ارتودنسی اقساطی در مشهد و دراستان خراسان رضوی منتظر ملاقات شما هستیم. جهت پرداخت هزینه درمان ارتودنسی اقساطی در مشهد و ردیف کردن دندان های کج و نامنظم  در مطب تخصصی ارتودنسی (بهترین کلینیک دندانپزشکی زیبایی و بهترین کلینیک ارتودنسی مشهد ) سرکار خانم دکتر نجمه تحویلدارنژاد( بهترین متخصص ارتودنسی خوب مشهد و استان خراسان رضوی( بهترین متخصص زیبایی دندان در مشهد ))  بشکل تقسیط شده با شما مراجعین عزیز مساعدت لازم بعمل خواهد آمد. بهترین دندانپزشک ارتودنتیست مشهد به دلیل نوع سختی و نوع کار ارتودونسی و مرتب سازی دندان ها برای افراد مختلف هزینه ارتودنسی اقساطی دندان در مشهد و در استان خراسان رضوی  را بطور تقریبی برای هر فرد و با توجه به مشکل دندانی و فکی وی تعیین می کند.

هزینه ارتودنسی دندان در مشهد به شکل اقساطی پرداخت می شود  که معمولا در جلسه ابتدایی درمان ( در بهترین کلینیک دندانپزشکی زیبایی و بهترین کلینیک ارتودنسی مشهد ) با نصب دستگاه ها یک پنجم کل هزینه ارتودنسی دندان در مشهد پرداخت شده ودر جلسات بعدی چکاپ ها (بطور ماهانه ) مابقی هزینه درمان ارتودنسی دندان در استان خراسان رضوی بطور توافقی از مراجعین محترم اخذ می گردد ، بطوری که هزینه های ارتودنسی در مشهد و استان خراسان رضوی در طی مدت زمان درمان ارتودونسی بطور تدریجی و تقسیط شده ( در بهترین کلینیک دندانپزشکی زیبایی و بهترین کلینیک ارتودنسی مشهد ) پرداخت می شود.

دکتر نجمه تحویلدار نژاد متخصص ارتودنسی و درمان ناهنجاری های فک و صورت( بهترین متخصص زیبایی دندان در مشهد ) با اخذ مدرک دندانپزشکی عمومی و تخصص ارتودنسی مشهد از دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از بهترین متخصص های ارتودنسی خوب مشهد و استان خراسان رضوی( بهترین متخصص زیبایی دندان در مشهد ) می باشند. برای مشاهده مقالات ارتودنسی و سایر مقالات مرتبط به وب سایت دکتر نجمه تحویلدارنژاد متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک وصورت مشهد ( بهترین متخصص زیبایی دندان در مشهد )مراجعه کنید.

برای انجام بهترین مرتب سازی دندان ها در مشهد و یا ارتودنسی  خوب مشهد  و استان خراسان رضوی به دکتر نجمه تحویلدار نژاد بهترین  متخصص ارتودنسی در مشهد و در استان خراسان رضوی( بهترین متخصص زیبایی دندان در استان خراسان رضوی) مراجعه کنید.

 

 

مقایسه درمان ارتودنسی با لمینت

بازگشت به لیست

نوشته های پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید