دسته بندی نشده

مراقبت های بعد از ارتودنسی

در هنگام طی کردن روند درمان ارتودنسی نیاز به همکاری مستمر بین پزشک و بیمار است و جلسات هفتگی و ماهانه را به صورت کامل برود و در هر جلسه پزشک اگر نیاز باشد به تنظیم دستگاه ها می پردازد

تقریبا چند ساعت پس از قرار دادن جداکننده های لاستیکی بین دندانها ، ممکن است دندان ها حساس و دردناک شوند این درد بعد از چند رو بر طرف می وشد و استفاده از استامینوفن می تواند درد را کاهش دهد. چند روز پس از شروع درمان، معمولا تحریکات لب و گونه به وسیله تطابق بافتها با براکتها و دیگر دستگاه های ارتودنسی برطرف خواهد شد. قرار دادن مقداری موم نرم بر روی سطوح زبر و تیز در قسمت های عقبی موجب رفع تحریکات و تسکین درد خواهد شد.

علاوه بر نقش ارتودنتیست، رعایت بهداشت دهان و دندان توسط بیمار و مراقبت های پس از تکمیل درمان از اهمیت بسزایی برخوردار است. به دلیل وضعیت خاص دندان ها و فکین، در صورت رعایت نکردن مسائل بهداشتی و ایمنی پس از درمان ممکن است نتایج لازم برای بیمار حاصل نشود و این یعنی هدر رفتن زمان و هزینه‌ای که بیمار برای درمان پرداخته است.

در حین درمان، غذاهای بیشتری بین دندان ها و دستگاه های ثابت جمع خواهد شد، پس از مصرف هر وعده غذا و یا پس از استفاه از هرگونه مواد غذایی حداقل بیست دقیقه از نخ دندان سوپر فلاس (Super floss) استفاده کرده و به مدت پنج دقیقه مسواک بزنید. نحوه کشیدن نخ دندان با نخ دندان سوپر فلاس را در کلیپ زیر مشاهده کنید.

یکی از مراقبت هایی که ارتودنتیست ها به صورت مادام العمر استفاده از آن را توصیه و تجویز می‌کنند، به کار بردن ریتینرها در دندان پس از اتمام درمان ارتودنسی است. این ریتینرها که در دو نوع ثابت و متحرک وجود دارند، موجب جلوگیری از به هم ریختگی ردیف دندان‌ها می‌شود. البته استفاده از ریتینر در یک دوره یک تا سه ساله نیز تا حدود زیادی از بازگشت تأثیرات درمان جلوگیری می‌کند. صلاح دید ارتودنتیست در این موضوع بر همه ملاحظات ارجحیت دارد. مورد مهمی که درباره ریتینرها باید لحاظ شود، رعایت بهداشت آن‌ها است، چرا که اگر این کار انجام نشود با توجه به طولانی بودن مدت زمان قرارگیری ریتینر در دندان بیمار با پوسیدگی‌های دندانی وسیعی مواجه می‌شود. نوع ریتینر با توجه به تشخیص ارتودنتیست انتخاب می شود. این ابزارها به طور کلی در دو دسته ثابت و متحرک در بازار یافت می شوند.

دکتر نجمه تحویلدارنژاد بهترین متخصص ارتودنسی در مشهد در این زمینه پاسخگوی سوالات شما هستند

مراقبت های بعد از درمان ارتودنسی

بازگشت به لیست

یک نظر ارسال شده برای “مراقبت های بعد از ارتودنسی

  1. نسترن گفت:

    عالی و حرفه ای.از خانم دکتر بسیار راضی ام و کار ایشونو به همه توصیه میکنم

  2. محبوبه گفت:

    خانم دکتر تحویلدار بسیار کاربلد و خوش اخلاق هستند .در مطب ایشان همیشه انرژی مثبت میگرفتم.من و برادرم بسیار راضی هستیم از کار درمانی ایشان

دیدگاهتان را بنویسید