دسته بندی نشده

ارتودنسی نامرئی چیست؟

ارتودنسی نامرئی چیست؟

هیچ کس دوست ندارد با دندان های نامرتب دیده شود، اما عده کمی هم هستند که بخواهند با دهانی پر از سیم های فلزی دیده شوند. اینکه ارتودنسی نامرئی چه فایده ای دارد، در جمله تبلیغاتی یکی از تولید کنندگان این محصول به خوبی مشخص می شود: “لازم نیست کسی بداند” ارتودنسی نامرئیمی تواند دندان های ناهنجار و نامرتب شما را به گونه ای مرتب کند که کسی پی به درمان شما نبرد.

مراحل درمان ارتودنسی نامرئی :
تخصص ارتودنسی با اختراع پلاک های شفاف متحرک توسط چیشتی و ویرث در سال ۱۹۹۷ جهش بزرگی داشت و امروزه واقعا درمان دندان ها و صاف و مرتب کردن آنها با دستگاه ارتودنسی نامرئی ممکن است.
جا به جایی دندان از طریق ارتودنسی (OTM) با پلاک های شفاف ارتودنسی نامرئی شامل ساخت مجموعه ای از پلاک های مختلف برای دندان های بالا و پایین است که به تدریج تغییر می کنند و ظاهری مشابه هم دارند. اولین سری پلاکارتودنسی نامرئی ممکن است شباهت بسیاری به دندان های خود بیمار داشته باشد تا بیمار به استفاده از آنها عادت کند. پلاک های ارتودنسی نامرئی معمولا هر دو یا هر چهار هفته یک بار تعویض می شوند و هر سری از این پلاک ها با سری قبلی تفاوتی جزئی دارد که باعث می شود دندان به تدریج به سمت جای درست خود هدایت شود. درمان به این شیوه ممکن است تا دو سال طول بکشد که طول دوره درمان به شدت مشکلات و همکاری بیمار در استفاده از پلاک بستگی دارد.

شروع درمان ارتودنسی نامرئی :
مدارک لازم برای شروع درمان ارتودنسی نامرئیمی تواند فرم ارسال پرونده، قالب دندان های بالا و پایین در پلی وینیل سیلوکسین، عکس های رادیولوژی پانوراما و معمولی از دندان و عکس از صورت و داخل دهان بیمار را در بر بگیرد. در برخی موارد اسکن دیجیتال جای قالب را می گیرد.

تولید ارتودنسی نامرئی در لابراتوار :
زمانی که مدارک اولیه به لابراتوار می رسد، مراحل درمان توسط تیم آزمایشگاهی آماده می شود تا متخصص ارتودنسی آن را تایید کند. این مراحل درمان شامل مطالعاتی با فرمت پی دی اف است که در آن مدل سه بعدی دندان های بیمار قرار دارد. این مطالعات در ابتدا وضعیت فعلی دندان های بیمار را بر اساس قالب های تهیه شده نشان می دهند و سپس وضعیت دندان ها را پس از درمان با ارتودنسی نامرئی نشان می دهند.
همچنین در این مرحله تعداد فازهای درمان یا تعداد پلاک هایی که بیمار در طول درمان احتیاج خواهد داشت مشخص می شود. زمانی که که همه این مطالعات مورد تایید قرار گرفت، مرحله تولید پلاک های ارتودنسی نامرئی آغاز میشود. در این مرحله ابتدا مجموعه ای از مدل های پلاستیکی با پرینتر سه بعدی تولید می شود و سپس این مدل ها برای حرارت گرفتن فرستاده می شوند تا پلاک های نهایی تولید شوند. بیمار با پلاک های آماده و دستور العملی برای استفاده به خانه فرستاده یم شود و پس از آن همه چیز به بیمار و استفاده او از پلاک ها بستگی دارد.


مراقبت از ارتودنسی نامرئی :
موفقیت درمان با ارتودنسی نامرئی بستگی فراوانی به همکاری بیمار دارد. بیماران معمولا در ابتدا از پلاک ها بسیار راضی هستند چون آنها تقریبا نامرئی هستند و می توانند برای غذا خوردن و مسواک زدن از دهان بیرون آورده شوند. تحقیقی در سال ۲۰۰۷ میلادی نشان داده است که بیماران درمان شده با پلاک های نامرئی درد و تاثیرات منفی کمتری در کیفیت زندگی را نسبت ارتودنسی ثابت گزارش می کنند. عیب بزرگ این شیوه درمانی این است که بیمار بر استفاده از پلاک کنترل کامل دارد.
پلاک های ارتودنسی نامرئی باید روزانه ۲۰ تا ۲۲ ساعت استفاده شوند. تصور کنید که بیماری پلاک هایش را برای خوردن وعده کوچکی در جلوی تلویزیون در می آورد. آخر شب است و بیمار خسته است و ممکن به خواب برود. پیش از آنکه بیمار متوجه شود، صبح شده است و پلاک ها در حدود هشت ساعت خارج از دهان او بوده اند. این سهل انگاری به برنامه ریزی دقیق جا به جایی دندان ها صدمه بسیاری می زند.
اگر نوجوانی در مدرسه پلاک های ارتودنسی نامرئی اش را دربیاورد و آنها را گم کند، درمان برای هفته ها به تاخیر می افتد. اگر بیمار بزرگسالی به سفری کاری و یا تفریحی برود و پلاکش را فراموش کند نیز همین اتفاق می افتد. برخی از تولید کنندگان ارتودنسی نامرئی در فواصل زمانی بررسی هایی بر دندان بیمار انجام می دهند. اگر بیماری بر طبق برنامه پیش نرود، اصلاحات و تصحیح پلاک آنها با تاخیر انجام می شود. برای مثال یکی از این تولید کنندگان در هر مرحله از درمان تنها چهار پلاک تولید می کند که راحت تر بتواند تغییرات را در طول زمان اعمال کند.

بازگشت به لیست