دسته بندی نشده

ارتودنسی با جراحی فک

ارتودنسی با جراحی فک

ارتودنسی با جراحی فک در بیمارانی که شدت سختی مشکلاتشان از مدیوم تا شدید است، استفاده می شود. در درصد کمی از بیماران، جراحی فک در ترکیب با درمان ارتودنسی معمولا زمانی انجام می گیرد که راهکارهای درمانی ارتودنسی به تنهایی بی ثمر باشند. جراحی فک آرواره ها و دندان ها را اصلاح می کند تا به درستی کار کنند و همچنین مشکلات زیبایی دندان ها را رفع می کند. بسته به مشکلات بیمار جراحی فک ممکن است روی آرواره بالا یا پایین یا هر دو انجام گیرد. در این روش هیچ زخم یا نشانه ای در صورت بیمار باقی نمی ماند.
در سنين پيش از بلوغ امکان اصلاح ساختار اسکلت فکين با پلاکهای متحرک وجود دارد اما در سنين بالا که تکامل استخوانها کامل شده ، برای اصلاح ساختار اسکلت نياز به انجام جراحی فک در کنار درمانارتودنسی دندانها وجود دارد.
البته در هر سنی امکان حرکت دندانها وجود دارد و در صورتيکه تقريبا روابط فکی قابل قبول وجود داشته و بيمار از نظر زيبايی ظاهری صورت خود مشکلی نداشته باشد ؛ تنها با درمانهای ارتودنسی مشکل بيمار مرتفع می شود.


در مواردی که مشکل فکی شديد باشد و یا بيمار تمايل به تغيير در ظاهر صورت خود را داشته باشد ،نياز به انجام جراحی فک می باشد که توسط جراح فک و صورت انجام می شود.
روند درمان بدين صورت است که ابتدا بايد درمان ارتودنسی برای بيمار انجام شود تا دندانها مرتب شده و مهمتر از آن رابطه مناسبی بين دندانهای بالا و پايين ايجاد شود تا در اتاق عمل که فکها ( يک فک و يا دو فک بسته به نوع مشکل) توسط جراح جابجا می شود ،با توجه به رابطه دندانها به صورت مناسبی در جای مناسب خود قرار گرفته و تثبيت شوند.
پس از حدود ۴- ۶ هفته بعد جراحی درمان ارتودنسی بيمار ادامه پيدا می کند تا رابطه نهايی دندانهای بالا و پايين به صورت کاملا ايده ال به دست آيد. در واقع درمان ارتودنسی بيمار دو مرحله است : مرحله اول پيش از جراحی که بسته به مشکل بيمار بين ۶ تا ۱۲ ماه طول می کشد و مرحله دوم پس از جراحی که حدود ۶ تا ۹ ماه طول می کشد.

بازگشت به لیست