دسته بندی نشده

ارتودنسی با براکت شفاف

براکت ارتودنسی چیست؟

براکت‌ها یکی از مهمترین عناصر بریس‌های ارتودنسی هستند. به عبارت ساده‌تر، براکت‌ها ابزارهایی هستند که سیم را بر روی دندان‌ها نگه می‌دارند. در طول زمان، براکت‌ها از انواع مختلفی از مواد ساخته شده‌اند. امروزه براکت‌ها باید بهداشتی، غیر سمی و مقاوم در برابر زنگ زدگی باشند. همچنین باید قادر به مقاومت در برابر نیروهایی باشند که توسط سیم اعمال می‌شود. براکت‌ها نمی‌توانند آب را جذب کنند یا از طریق مایعات خوراکی مانند قهوه تغییر رنگ بدهند و نیاز به حداقل اصطکاک با سیم دارند.

این مربع‌های کوچک به طور مستقیم به جلوی هر دندان وصل می‌شوند و بسته به روش مورد استفاده برای ردیف کردن دندان‌ها می‌توانند در اندازه‌ها، رنگ‌ها و اشکال مختلف از جمله بریس دیمون، بریس لینگوال و تیتانیوم باشند. براکت‌های دیمون، خود باز شونده هستند که به کاهش اصطکاک بین سیم و شکاف براکت کمک می‌کنند. براکت‌های لینگوال که به پشت دندان‌ها وصل می‌شوند برای بیمارانی که نمی‌خواهند براکت‌هایشان مشخص باشد بهتر است، در حالی که براکت تیتانیوم یک گزینه برای بیمارانی است که به نیکل حساسیت دارند.

انواع براکت ارتودنسی

براکت‌های متنوعی در بازار وجود دارد؛ براکت از نظر ماده سازنده به براکت‌های سرامیکی، فلزی (کبالت، کروم، کامپوزیت، طلا، استیل ضدزنگ، تیتانیوم) و پلاستیکی تقسیم‌بندی می‌شود. براکت خودباز شونده و براکت لینگوال نیز گونه‌های متفاوت براکت از نظر تکنیک اتصال به دندان هستند.

براكت های شفاف ارتودنسی

ارتودنسی با براکت شفاف

اولین دسته از براکت های شفاف ارتودنسی که وارد بازار شدند، براکت هایی از جنس پلاستیک بود که به دلیل ایرادات فراوانی که داشتند خیلی زود از بازار حذف شدند. نوعی دیگر از این براكتهای ارتودنسی  انواع سرامیکی آن هستند که نسبت به براکتهای قبلی بادوام تر بوده و در برابر تغییر رنگ مقاوم ترند. همین امر آن را به گزینه ای مناسب برای افراد بزرگسال که خواهان حفظ ظاهر طبیعی خود هستند بدل کرده است. البته براکت های شفاف ارتودنسی نیز دارای مشکلاتی می باشند که کاربرد آنها را محدود کرده است. براکت های شفاف ارتودنسی نسبت به انواع فلزی خود راحت تر می شکنند، خوانایی کمتری با سیمهای ارتودنسی دارند ودر صورتیکه در تماس با دندان مقابل باشند موجب آسیب به مینای دندان مقابل می شوند.ضمن اینکه جدا کردن براکت های شفاف ارتودنسی می تواند موجب صدمات مینایی شود. بیشتر بیمارانی که از مشکلات فوق آگاهی پیدا می کنند، می پذیرند که در دندانهای قدامی از براکت های شفاف سرامیکی و در سایر نواحی از براکتهای فلزی ارتودنسی استفاده شود.

براکت‌های شفاف برای چه افرادی مناسب اند؟

اگر دندان‌های شما خیلی سفید هستند، بریس‌های شفاف به بهترین شکل ممکن بر روی دندان‌ها ظاهر شده و روی دندان‌ها نامرئی به نظر می‌رسند. اگر سفیدی دندان‌هایتان کمتر است ممکن است بریس‌ها مشخص باشند (در این مورد، براکت‌های سرامیکی گزینه‌ی بهتری خواهد بود)

هزينه براكت هاى شفاف

مسئله اى كه هم اكنون در مورد براكت هاى شفاف(براكت هاى سراميكى)مطرح مى باشد هزينه بالاى اين براكت ها مى باشد.با توجه به افزايش قيمت ارز و وارداتى بودن اين نوع براكت ها،هزينه آنها در بازار كشورمان به شدت بالا رفته است و شايد بتوان گفت نسبت به قبل از نوسانات ارزى سه الى چهار برابر شده است كه همين موضوع در انتخاب اين نوع براكت هاى درمانى فرد (نسبت به گذشته) تاثيرگذار است.

نکات مراقبتی براکت های شفاف

  • هر بار که غذا میخورید، مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. این باعث میشود بقایای غذا که میتواند باعث ایجاد لکه شود، از دهان خارج شود.
  • از خوردن چیزهایی که میتوانند باعث تغییر رنگ حلقه کشی شوند، خودداری کنید. گوجه فرنگی، قهوه، چای، نوشابه، سس کچاپ، لبو و از این قبیل خوراکیها باعث تغییر رنگ دندانها و حلقه کشی میشوند.
  • سیگار نکشید. سیگار کشیدن باعث ایجاد لکه های زرد بر روی دندانها و همه اجزاء براکت میشود.
  • از خمیر دندان سفید کننده استفاده نکنید. عامل سفید کننده دندان باعث میشود سطحی از دندان که پوشیده نیست سفیدتر شود و بعدا که براکت را برمیدارید، سطح زیر آن تیره تر بوده و در نتیجه دندان لکه دار میشود.
  • مرتبا به ارتودنتیست مراجعه کنید. ارتودنتیست میتواند حلقه کشی یا براکتهای بدرنگ شده را برایتان عوض کند.

براکت های سرامیکی

براکت‌های سرامیکی از آلیاژهای سرامیکی ساخته شده و بسیار محکم هستند و به طور کلی زنگ نمی‌زنند. براکت‌های سرامیکی تقریبا همان شکل براکت‌های فلزی مدرن هستند، اما کمتر محسوس بوده زیرا شبیه رنگ دندان یا شفاف هستند. بزرگسالان علاقه‌مند به انتخاب بریس‌های سرامیکی هستند زیرا با دندان‌ها یک رنگ بوده و نسبت به بریس‌های فلزی کمتر قابل مشاهده هستند.

لیگاتورها (نوارهای لاستیکی کوچک) که سیم قوس را بر روی براکت‌های سرامیکی نگه می‌دارند نیز سفید یا روشن هستند اما می‌توانند به راحتی رنگ بگیرند.

براکت های سرامیکی شفاف

براکت های سرامیکی شفاف یکی از انواع براکت هایی هستند که جایگزین براکت های فلزی معمولی بوده و پس از قرارگیری بر روی دندان های فرد دیده نمی شوند. اغلب افرادی که تمایل دارند براکت به کار رفته بر روی دندان ها حالت زیباتری داشته و دیده نشود به سراغ براکت های سرامیکی شفاف می روند.

عملکردی که براکت های سرامیکی شفاف دارند مانند براکت های فلزی سنتی بوده و تنها تفاوت آن ها به براکت های فلزی مواد به کار رفته در ساخت آن ها است. سرامیک شفاف ماده ای است که در ساخت براکت های سرامیکی مورد استفاده قرار گرفته که حالت سختی برروی دندان ها ایجاد می کند. برروی براکت های سرامیکی از اتصال شفافی استفاده شده که سیم براکت را به آن وصل کرده و موجب ایستادگی براکت بر روری دندان ها می شود. به همین دلیل سیم خمیده براکت تنها بخشی است که برروی دندان ها قابل رویت بوده و می توان آن را مشاهده کرد.

درخصوص معایب براکت های سرامیکی، تنها می توان از حساسیت بالای این براکت ها صحبت کرد. افرادی که در خصوص ارتودنسی دندان های خود از براکت سرامیکی استفاده کرده اند باید درنظر داشته باشند احتمال آسیب دیدگی و شکستن براکت های سرامیکی وجود دارد به همین دلیل باید مراقبت های لازم را در مورد این نوع از براکت ها درنظر گرفت. براکت های سرامیکی دچار تغییر رنگ نشده و می توان در تمام طول دوره درمان آن ها را به مانند روز اول دید. درمورد استفاده از براکت های سرامیکی هیچ محدودیت سنی وجود نداشته و افراد در هر سنی می توانند در صورت وجود ناهنجاری های دندانی از براکت های سرامیکی استفاده کنند. اگر از براکت های سرامیکی درمورد کودکان استفاده شود می توان گزینه های جذاب متعددی را پیش روی آن ها قرار داد که باعث می شود کودکان همکاری بیشتری با ارتودنتیست داشته باشند.

مزایای ارتودنسی شفاف

چنان واضح است که به صورت روز افزونی، بزرگسالان به دنبال استفاده از این شیوه‌ی درمانی برای دندان‌های خود می‌روند. حال بزرگسالان قادر به بهبود ظاهر دندان‌ها و لبخند خود بدون نیاز به استفاده از براکت‌های  فلزی هستند. ارتودنسی‌ شفاف جدید را می‌توان حین غذا خوردن، از دهان خارج کرد تا بتوان پاکیزگی را بیشتر رعایت کرده و فرآیند تمیز کردن دندان، با دردسر کمتری انجام شود. پس از آن، می‌توانید دوباره ارتودنسی شفاف خود را در دهان قرار داده و درمان دندانی خود را ادامه دهید.

 

نتایج این فرآیند دو تأثیر مهم دارد: ابتدا اینکه بیمار، اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت، زیرا دندان‌های او ظاهر بهتری پیدا می‌کنند؛ دوم اینکه سلامتی دهان نیز بهبود می‌یابد زیرا دندان‌های صاف‌تر، امکان رعایت بهداشت آسانتری را برای بیمار فراهم می‌کند.

 

از مزایای ارتودنسی شفاف، کاهش پوسیدگی و بیماریهای لثه ای ناشی از بی نظمی  دندان‌ها، می باشد.

 

دندان‌های منظم‌تر، در عملکرد و ظاهر، سالم تر هستند. باکتری، اسیدهای پلاک و ذرات غذا، عواملی هستند که سبب پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه می‌شوند. دندانی که مرتب باشد به دلیل ابنکه  امکان تمیز کردن آن راحت‌تر است پلاک کمتری روی آن جمع می‌شود و می‌توان به راحتی آن را نخ دندان کشید و مسواک زد. دندان‌های مرتب‌تر، سبب می‌شوند لثه‌ها محکم‌تر دندان را در بر بگیرند و خطر تحریک و تورم لثه و بیماریهای پریودنتال ناشی از بی نظمی دندانها نیز کاهش می‌یابد. بیماری‌های پرودنتال گاهی ممکن است منجر به دیگر بیماری‌های سیستمیک شوند بنابراین اگر دندان‌های منظم‌تری داشته باشید، نه تنها دندان‌ها و دهان سالم‌تری خواهید داشت، بلکه می‌توانید بدن سالم‌تری هم داشته باشید و خطر بیماری‌های دهانی و دندانی در شما کاهش می‌یابد.

 

با استفاده از ارتودنسی شفاف در عین حفظ زیبایی بیمار در طی درمان، می توان دندانهایی منظم و لبخندی زیبا به بیمار ارائه نمود. وقتی دندان‌ها به صورت منظم درون دهان قرار می‌گیرند، میزان گیر غذایی بین دندان ها و احتمال پوسیدگی کاهش می یابد و  در بلند مدت از نظر هزینه مزایای زیادی را برای افراد به ارمغان می‌آورد.

مرتب شدن دندان برای تمام عمر

هدف نهایی افرادی که خدمات دندانی ارائه می‌دهند، این است که دندان‌های بیمار را تا آخر عمر، سالم و منظم باقی نگه دارند. مزایای استفاده از ارتودنسی شفاف نیز فراتر از ارائه‌ی یک لبخند زیبا به دهان و صورت شما است. ارتودنسی شفاف به شما فرصت آن را می‌دهد که دندانی زیباتر و منظم‌تر را داشته باشید و همچنین، سطح اعتماد به نفس‌تان را نیز افزایش می‌دهد. گرچه نمی‌توان همه‌ی بیماران را کاندیدی مناسب برای ارتودنسی‌ شفاف دانست، با این حال این محصول، درصد بیشتری از بزرگسالانی که نیازمند بهبود نظم دندانی هستند را تحت پوشش قرار داده و به آن‌ها یاری می‌رساند.

براکتهای استفاده شده در ارتودنسی شفاف شبیه براکتهای فلزی اما همرنگ با مینای دندان می باشند و مزیت عمده آنها این است که زیبا و نامرئی می باشند. اما در مقایسه با سایر روش های ارتودنسی دندان، ارتودنسی شفاف مستلزم پرداخت هزینه بیشتری است، اما با این روش در طول درمان زیبایی دندان خود را نیز حفظ خواهید کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه با دکتر نجمه تحویلدانژاد در ارتباط باشید

 

بازگشت به لیست

نوشته های پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید